Race Results

Lamoille Rail Trail Race -  Morrisville, VT - Feb. 11th & 12th 2023
Daytime temp, 40F, Sunny

(Bibs 1-12)   Saturday

Sunday

 
Place 14 Mile (6 - 10 dog) Registered Breed
(Y or N)
Time Out Time In Net Time Time Out Time In Net Time

2 Day Total time

1 Steve Jaillet N 9:50:00 10:48:16 0:58:16 9:28:00 10:20:56 0:52:56 1:51:12
2 Mathew Black N 9:41:00 10:40:23 0:59:23 9:25:00 10:22:29 0:57:29 1:56:52
3 Jaye Foucher N 9:53:00 11:00:11 1:07:11 9:22:00 10:24:15 1:02:15 2:09:26
4 Meghan Moberly Y 9:44:00 11:01:03 1:17:03 9:19:00 10:30:33 1:11:33 2:28:36
5 Kaitlyn Yacobucci Y 10:05:00 11:24:31 1:19:31 9:16:00 10:26:50 1:10:50 2:30:21
6 Ingrid Bower Y 9:47:00 11:07:08 1:20:08 9:13:00 10:27:28 1:14:28 2:34:36
7 Katherine Marcoux N 9:59:00 11:29:28 1:30:28 9:07:00 10:14:45 1:07:45 2:38:13
8 Patty Richards Y 10:02:00 11:25:40 1:23:40 9:10:00 10:34:49 1:24:49 2:48:29
9 Alex Gurka N 10:08:00 11:37:11 1:29:11 9:04:00 10:28:35 1:24:35 2:53:46
10 Jennifer Albertine Y 9:56:00 11:36:29 1:40:29 9:00:00 10:24:39 1:24:39 3:05:08
11 Kyla Meyer N 9:33:00 11:07:23 1:34:23 Scratch Scratch Scratch Scratch
12 Paul Therriault N 9:38:00 10:48:23 1:10:23 Scratch Scratch Scratch Scratch

 

(Bibs 13-23) Start ~ 11:30:00 AM

Saturday

 

Sunday

 
Place 11 Mile (6-8 dogs) Registered Breed
(Y or N)
Time Out Time In Net Time Time Out Time In Net Time 2 Day Total time
1 Ashley Noris (Jaillet team) N 12:18:00 13:08:30 0:50:30 11:24:00 12:15:37 0:51:37 1:42:07
2 Steven Davis Y 12:27:00 13:22:38 0:55:38 11:15:00 12:07:23 0:52:23 1:48:01
3 Jules Struzyna N 12:24:00 13:14:37 0:50:37 11:21:00 12:18:28 0:57:28 1:48:05
4 Kim Berg Y 12:06:00 13:01:07 0:55:07 11:18:00 12:12:23 0:54:23 1:49:30
5 Kelly Berg Y 12:15:00 13:21:00 1:06:00 11:12:00 12:14:29 1:02:29 2:08:29
6 Margaret (Peggy) Kipp non-comp 12:21:00 13:27:30 1:06:30 11:06:00 12:15:00 1:09:00 2:15:30
7 Zachery Gordon N 12:30:00 13:36:28 1:06:28 11:09:00 12:18:27 1:09:27 2:15:55
8 Caitlin Kelley Y 12:12:00 13:31:24 1:19:24 11:00:00 12:09:25 1:09:25 2:28:49
9 Scott Isabelle Y 12:03:00 13:17:37 1:14:37 11:03:00 12:17:28 1:14:28 2:29:05
10 Paul Therriault N 12:00:00 PM 12:58:09 0:58:09 Scratch Scratch Scratch Scratch
11 Amanda Poquette Y DNS DNS DNS DNS DNS DNS Scratch

 

(Bibs 24-33) Start ~ 1:30:00 PM

Saturday

 
Sunday

Place 3 Mile Registered Breed
(Y or N)
Time Out Time In Net Time Time Out Time In Net Time 2 Day Total time
1 Isabella Cottrell N 14:15:00 14:26:50 0:11:50 0:57:00 1:08:47 0:11:47 0:23:37
2 Lidia Dale-Mesaros N 14:18:00 14:29:46 0:11:46 12:59:00 13:11:03 0:12:03 0:23:49
3 Katherine Marcoux N 14:24:00 14:36:43 0:12:43 0:53:00 1:04:33 0:11:33 0:24:16
4 Emma Doubman N 14:06:00 14:18:02 0:12:02 0:55:00 1:08:02 0:13:02 0:25:04
5 Dawn Jaillette N 14:03:00 14:16:55 0:13:55 0:51:00 1:06:36 0:15:36 0:29:31
6 Michaela Therrien N 2:00:00 2:18:53 0:18:53 0:49:00 1:03:54 0:14:54 0:33:47
7 Ethan Fletcher N 14:12:00 14:36:35 0:24:35 0:47:00 1:09:13 0:22:13 0:46:48
8 Nicole Simas Y 14:09:00 14:37:08 0:28:08 0:45:00 1:11:33 0:26:33 0:54:41
9 Milagro Amaya Turner

Y

DNS DNS DNS DNS DNS DNS DNS
10 Christine Vezina

N

2:21:00 PM 2:38:12 PM 17:12.0 Scratch Scratch Scratch Scratch

Place Ski-Jor Registered Breed (Y or N) Time Out Time In Net Time Time Out Time In Net Time


2 Day Total time

1 Raphael Sacks Y 14:27:00 14:54:45 0:27:45 13:01:00 13:29:45 0:28:45 0:56:30

 

NCM Homepage   2023 North Country Mushers